3rd Июль, 2015 / Путешествия авто - UA / Off

Багато водіїв вважають за краще у відпустку поїхати на відпочинок до моря (Азовського або Чорного) або в Карпати. Поїздка в одному із зазначених напрямків пов'язана з необхідністю подолати 500-1000 км. Тому природним є те, що намагаючись провести на відпочинку якомога більше часу до початку робочих буднів, багато водіїв прагнуть навіть їхати всю ніч, щоб мати більше часу насолоджуватися морським / гірським повітрям. Після відпочинку потрібно проїхати за ніч точно такий же шлях. Головна небезпека такого нічної їзди — сон за кермом. Некероване авто навіть на невеликій швидкості може привести до важкої аварії. Як не заснути?

Вранці їхати безпечніше

Незважаючи на всі легенди (науково не підтверджені) про «сов» і «жайворонків», фізіологічно людський організм налаштований на сон в темний час доби і активність — у світле. Згідно з даними Міжнародного союзу автомобільного транспорту за 10 років, кількість аварій через сну за кермом днем ​​є незначним (до 1% від усіх випадків). А ось нічні аварії з цієї причини — дуже часте явище (90% від усіх випадків, решта — вечірні години).

З точки зору витрати часу: виїжджати рано вранці або на ніч — різниця невелика. Наприклад, якщо виїхати о 21.00 з Києва до Криму, то доїхати зможете не раніше обіду (позначаться втому і обмежена видимість). При виїзді в 4-5 ранку доїхати можна до 15-16 годин. Втрачаєте пару годин, зате наскільки безпечніше!

Чим більше швидкість, тим сильніше хочеться спати

Українські траси практично не освітлені, а фари у багатьох машин налаштовані неправильно (сліплять водія). В результаті швидкого миготіння великої кількості вогнів, очі дуже сильно і швидко втомлюються. І чим вище швидкість, тим швидше настає ця втома, можуть виникнути навіть галюцинації — напевно, кожному водієві хоч раз у житті перебігав дорогу стовп. Крім того, при високій швидкості ризик потрапити в ДТП в рази вище, ніж при легальних 60-70-90-110 км / год (в залежності від ділянки дороги).

Перемогти сон можна тільки сном

Багаторічний досвід показує: кращого засобу проти сну, ніж сон, не існує. А 15-30 хвилин «дрімоти» допомагають в десятки разів краще, ніж кілька чашок кави. Зупинятися і засипати потрібно при перших же позивах сну — боротьба зі сном ніколи не закінчувалася перемогою людини. Один знайомий водій розповів про те, як він одного разу прокинувся в полі, за 30-40 метрів від узбіччя в машині з заведеним двигуном і не міг згадати, як він у цьому місці опинився. Якби замість поля був яр, прокинутися він міг вже на тому світі.

Багато кави краще не пити

Часто можна зустріти поради водію пити підбадьорливі напої перед поїздкою і в дорозі. Однак, радимо не переборщувати — 4-5 чашок здатні вплинути на серцево-судинну систему. Спати, можливо, і не захочеться, але зі змащеній картинкою дороги в очах краще не їхати.

Пасажир повинен спати тільки ззаду

Солодке сопіння пасажира на передньому сидінні — сильний стимул для водія заснути теж. Навіть якщо організм все ще бадьорий, мозок налаштовується на відпочинок. Додамо до цього монотонну дорогу — широку, з однаковою на вигляд узбіччям, де «нічого не може трапитися», — і отримаємо водія, якому сниться сон про те, як він веде автомобіль.

Поради пасажиру, який сидить поруч з водієм

Хоча за кермом і не ви, розслаблятися не можна — вам відведена роль штурмана-помічника. Щоб справитися з цим завданням, рекомендуємо дотримуватися простих порад.

Отже, стежити потрібно:

За дорогою. Навіть якщо у вас немає прав, все одно постарайтеся подумки «посадити» себе за кермо: вдивляйтесь в дорогу, особливо на перехрестях, неосвітлених зебрах і узбіччях. Також дивіться вперед — попереджати потрібно, наприклад, якщо побачили вантажівку або трактор, який їде без габаритів (дуже часте явище).

За водієм. Багато водіїв необ'єктивно оцінюють свій стан — хочуть спати, але не визнають цього. Більш того, багато хто навіть додає швидкості, щоб показати свою «нормальність». У цьому випадку потрібно настояти на відпочинку. Адже перша ознака того, що водій вже не в змозі керувати авто, — дратівливість і неадекватна реакція на критику. В ідеалі, домовтеся з водієм відразу про те, що авто буде раз в 2:00 робити 10-15-хвилинну зупинку — безпека подорожі зросте в кілька разів, без особливої ​​затримки.
Крім того, потрібно вимагати зупинки, якщо водій починає часто моргати або сильно жмуритися — явно сон вже близький.

За собою. Вимоги до «штурману» — не відволікати (наприклад, проханням щось подати) і не спати самому. З водієм повинен відбуватися діалог: якщо не відповідає, потрібно крикнути чи бризнути водою.

Джерело: autotravel.ua