14th Май, 2012 / Авиа туризм - UA / Off

Ім'я Можайського, Олександра Федоровича, відомо всім, хто має якесь відношення до авіації.

Багато дослідників ставлять нашого співвітчизника за ступенем значущості його робіт, з "батьками авіації" братами Райт. Без нього, не довелося б нам брати авіаквитки на літаки "Аерофлоту" і німецької Lufthansa, а потрібно було б топати пішки через весь материк да плисти багато днів на кораблях через океан.

Пан Можайський по основній своїй професії був моряком. Спочатку — морським офіцером. Згодом виріс до контр-адмірала.

Стоячи на капітанському містку, капітан Можайський милувався польотами птахів та замислювався над фізикою процесу літання. Вже в той час він розробив гіпотезу про те, що існує якийсь баланс між швидкістю літаючого тіла, його площею і тяжкістю. При зростаючій швидкості руху, можна спокійно збільшувати вагу літального апарату. Перший закон в аеродинаміці був сформульований за десяток років до того, як це зробив Лілієнталь. За 4 роки Можайський виготовив першу "летючку" — назва літак в той час ще не існувало. По виду ця модель була схожа на сучасні літаючі машини. У неї були величезні крила, фюзеляж, оперення на поверхні і невелика силова установка. Всі три гвинтика приводилися в дію заведеної пружиною. Як підсумок, можна вже було починати продавати дешеві авіаквитки. Єдина проблема, купити їх змогли б тільки тварини вагою не більше 1 кг, людей перший літак транспортувати просто не міг. Коли модель досягла стійкої швидкості в 5 метрів за секунду, Можайський почав шукати інвестиції для будівлі апарату в натуральну величину.

Від довгих і принизливих ходінь кабінетами чиновників, талановитого морського офіцера позбавила агресивна політика Російської імперії. Росія перебувала в стані перманентної війни, а майбутню літальну машину можна було використовувати як бомбардувальника або небесного розвідника. Спеціальна комісія з оцінки винаходів, до речі, в її складі був хімік Менделєєв, постановила виділити Можайському на експериментальні роботи суму в 3 тисячі рублів. Здавалося, що розташовуючи таким засобами вже і до продажу авіаквитків Москва — Київ недалеко, але виділених грошей Можайському вистачило лише на підготовчу роботу. А коли на створення машини знадобилося ще 19 тисяч рублів, то йому було відмовлено і порекомендовано змінити зафіксовані крила на рухаються, як у птахів.

Винахідник наробив боргів, продав родинні цінності, вичавив гроші зі свого профільного міністра Лісовського, але літаючу машину доробив. Вона була подібна човні. До корпусу прилягали прямокутні крила. Вся конструкція була зроблена з дерева, а потім обтягнута шовковою тканиною. В апарата було шасі з колесами, давши керма і три чотирилопатевий гвинта. Передбачувана швидкість була близько 40 км / год.

На випробування невідомої машинки зібралася секретна комісія Російського військового відомства і технічного товариства. Літак протримався в повітрі кілька хвилин. Але дав поштовх для безлічі нових експериментів і удосконалень.

Це сьогодні можна потрапити на літаку в будь-яку точку планети, замовити авіаквитки в Стамбул або авіаквитки в Єкатеринбург, не відходячи від монітора комп'ютера. А починалося все з дерев'яних літаків вагою в кілограм, обтягнутих пір'ям і тканиною.