Чернігів, розташований в 150 км від столиці України, безсумнівно, варто уваги. У що ж обійдеться поїздка в це старовинне місто?

Чернігів — одне з найбільш старовинних міст України. Вважається, що він був заснований в сьомому столітті і названий на честь першого місцевого князя — Чорного.

З часом Чернігів став центром слов'янського племені сіверян, які жили на берегах Десни, а з 9 століття увійшов до складу Київської Русі, перетворившись на один з найбільш значних її центрів поряд з Києвом і Новгородом.

Могутність Чернігова ще більше посилилося у зв'язку з такими подіями. Князь Мстислав Володимирович, перемігши свого брата Ярослава Мудрого, що не переїхав до Києва, а став правити що відійшла йому частиною Київської Русі з Чернігова. Історики вважають, що саме цей правитель заклав будівництво перлини чернігівської архітектури — Спасо-Преображенського собору.

Процвітання північній столиці Київської Русі було перервано набігом татаро-монголів, які захопили місто в 1239 році, перетворивши колись прекрасне місто на руїни.

Культурне відродження Чернігова почалося лише в 17 столітті, коли місту було надано Магдебурзьке право.

Місцеві визначні пам'ятки

Чернігів славиться своєю старовинною архітектурою. Давньоруські князі, які правили в цьому місті, прагнули перетворити свою вотчину в центр всієї держави, тому створювали всі необхідні умови для розвитку культури. В результаті, в 11-13 століттях були побудовані прекрасні собори і церкви, які й сьогодні привертають до Чернігова туристів з усієї України.

Спасо-Преображенський собор

Спасо-Преображенський або, як його частіше називають, Спаський собор вважається однією з найбільш старовинних будівель на території України. Він був закладений на кілька років раніше знаменитої Софії Київської, в 1033 році, чернігівським князем Мстиславом.

На сьогоднішній день Спаський собор — єдиний збережений на лівобережжі України пам'ятник архітектури періоду розквіту Київської Русі. Храм довгий час служив княжої усипальницею. Тут покоїться прах оспіваного в "Слові о полку Ігоревім" Ігоря Сіверського та інших князів цієї епохи.

На жаль, собор не зберігся до наших днів у первозданному вигляді — через руйнівної пожежі 1756 храм піддався переробкам: була добудована друга вежа, і, крім того, собор увінчали шпилі величезної величини, після чого храм набув сучасного вигляду. Але, незважаючи на всі перебудови і деякі невідповідності, Спаський собор вважається одним з найстаріших діючих храмом в Україні.

Борисоглібський собор

Собор Бориса і Гліба був побудований в 1120-1123 роках як усипальниця князів роду Давидовичів. Історія цього храму воістину трагічна: він не один раз руйнувався і перебудовувався. На початку ХVІІ століття польські інтервенти перетворили Борисоглібський собор у домініканський собор, а через всього півстоліття храм був перебудований в стилі бароко. У ХІХ столітті цей пам'ятник архітектури розширили на схід за рахунок нової апсиди (напівкруглого виступу будівлі) для вівтаря. Під час Другої світової війни собор був сильно пошкоджений.

Після війни, в 1952-58 роках, Борисоглібському собору повернули первозданний вигляд.

У наші дні храм Бориса і Гліба перетворений на музей Національного архітектурно-історичного заповідника "Чернігів стародавній". Крім того, собор став також Будинком хорової спадщини, де проходять концерти духовної музики.

Єлецький Успенський монастир

Єлецький монастир був заснований на місці, де згідно з переказами, на одній з ялин була чудесним чином знайдена ікона Пресвятої Богородиці. Вважається, що саме ця ялина і дала назву святої обителі.

В середині ХІІ століття на місці чудесного появи ікони був побудований храм Успіння Божої Матері за зразком однойменного собору Печерського монастиря.

Керували Єлецькому монастирі такі видатні церковні діячі, як Димитрій Ростовський, Лазар Баранович, Феодосій Чернігівський, Іоанникій Галятовський та інші.

У монастирі були поховані великий князь Всеволод Святославович Трубчевський, полковник Леонтій Полуботок, генеральний обозний Василь Дунін-Борковський, губернатор Андрій Милорадович, полковник Яків Лизогуб.

У наш час на території колишнього чоловічого Єлецького монастиря діє музей і жіноча обитель.

Музей Коцюбинського

Однією з головних визначних пам'яток Чернігова вважається музей відомого українського письменника Михайла Коцюбинського, заснований його братом в 1934 році.

Головне надбання музею — меморіальна квартира Михайла Коцюбинського, в якій він провів 15 останніх років життя. Саме в цей період були написані кращі твори автора: Intermezzo, Цвіт яблуні, Дорогою ціною, Хвала життя, Fata morgana, Тіні забутих предків, що принесли письменникові світову славу.

Туристи, що побували в музеї, радять скористатися послугами екскурсовода. Адже з штучкою, на яку часом не звернеш уваги, може бути пов'язана захоплююча історія з життя українського класика.

Як дістатися?

Самим швидким і надійним способом дістатися з Києва до Чернігова вважаються маршрутки. Вони зупиняються біля станцій метро Чернігівська та Лісова. Відстань у 150 кілометрів маршрутки долають за 1,5 години. Вартість проїзду — 25 гривень.

Вихідні в Чернігові

У період фінансової кризи все важче виділити на відпочинок час і гроші, але ж тяга до подорожей від цього не зменшується! Відмінним виходом з ситуації, що склалася стали тури вихідного дня, адже для того, щоб зануритися в атмосферу іншого міста і чудово відпочити, необов'язково їхати за тридев'ять земель.

Непоганим варіантом провести вихідний день для жителів столичного регіону стане поїздка в Чернігів, благо від цього древнього міста їх відділяє всього пару годин їзди. Витративши невелику суму, ви зможете відвідати безліч цікавих місць, отримати незабутні враження і чудово відпочити.